Mieszkaniowe stacje wymiennikowe i nowoczesne rekuperatory

Co łączy mieszkaniowe stacje wymiennikowe i rekuperatory, które są elementem systemów wentylacji mechanicznej? Odpowiedź jest prosta te urządzenia wyposażone są w płytowy wymiennik.

Zastosowania stacje wymiennikowe

Mieszkańcy bloków mieszkalnych nie muszą się na co dzień martwić o to, w jaki sposób do kranów w ich mieszkaniu zostanie dostarczona woda użytkowa. Nie muszą się też martwić tym, jakim sposobem ją ogrzeją. Do tej pory ten problem spędzał natomiast sen z powiek właścicieli domów jednorodzinnych.

Od czasu jednak gdy prężnie rozwijają się nowoczesne technologie, problem dostarczania i ogrzewania wody użytkowej przestaje mieć rację bytu. Wszystko dzięki mieszkaniowym stacjom wymiennikowym. Czym są i jak działają? Na to pytanie warto odpowiedzieć, zwłaszcza, że świadomość Polaków na temat takich stacji wymiennikowych wciąż jest niewielka.

Warto więc zrobić wszystko, aby mieszkaniowe stacje wymiennikowe spopularyzować, tym bardziej, że ich zastosowanie może wpłynąć na obniżenie kosztów związanych ze zużyciem energii potrzebnej dotąd do ogrzewania wody.

Mieszkaniowe stacje wymiennikowe są to wielofunkcyjne urządzenia, których podstawowym zadaniem jest ogrzewanie wody użytkowej. Urządzenia te mają wbudowane specjalne czujniki, które służą do pomiaru zużytej wody ciepłej i zimnej.Ten pomiar pozwala określić, jak wielkie jest zapotrzebowanie na wodę zimną i tą ogrzaną.

Sercem mieszkaniowej stacji wymiennikowej jest płytowy wymiennik ciepła, który powinien być wszystkim znany z innych urządzeń, takich jak na przykład rekuperatory. Rekuperatory są elementami systemów wentylacyjnych i również wyposażone są w płytowy wymiennik. W przypadku rekuperatorów wymiennik ciepła odpowiada za odzysk energii z wentylowanego powietrza.

W mieszkaniowych stacjach wymiennikowych wymiennik jest lutowany, wykonany ze stali nierdzewnej. Cechuje się dużą wydajnością, względnie niewielkimi wymiarami i łatwą możliwością montażu i obsługi.

Coraz częściej montażem mieszkaniowych stacji wymiennikowych zainteresowani są deweloperzy, starający się podnieść standard mieszkań poprzez nowoczesne i ciekawe rozwiązania. Stacje wymiennikowe są jednym z takich ciekawych rozwiązań. Trzeba przy tym dodać, że jest to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne.

Liczniki pomiaru pozwalają lepiej kontrolować nasze zużycie wody użytkowej, dzięki temu mamy pogląd na to, jak zużycie wody przekłada się na wysokość opłat. Możemy więc wprowadzać rozwiązania, które pozwolą na większe bądź mniejsze oszczędności.

Coraz częściej w mieszkaniowe stacje wymiennikowe wyposażają się zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i wspomnianych już mieszkań w nowoczesnym budownictwie. Istotną ich zaleta jest to, że do zainstalowania takiej mieszkaniowej stacji wymiennikowej nie potrzebne są skomplikowane sieci rur i przewodów, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych instalacji centralnego ogrzewania wody użytkowej.

Łatwiejsza instalacja oznacza też niższe koszty jej założenia, co chyba dla każdego klienta jest niezwykle istotne. Warto jednak pamiętać o tym, że mieszkaniowe stacje wymiennikowe, montowane w nowoczesnych blokach mieszkaniowych, rzadko kiedy dostępne są w standardzie.

Osoba kupująca mieszkanie może samodzielnie zdecydować, czy chce taką instalację mieć podłączoną czy nie. W przypadku zgody na zastosowanie takiego rozwiązania, koszty instalacji na ogół pokrywa sam właściciel mieszkania Jest to bowiem udogodnienie opcjonalne.

Należy też pamiętać, że nie zawsze stacje wymiennikowe mogą okazać się sprawne. Nim więc zdecydujemy się na montaż, warto przeanalizować wszelkie wady i zalety tego rozwiązania i możliwości jego zastosowania w konkretnym przypadku.