Rekuperatory w domach. Rodzaje rekuperatorów. Działanie rekuperatorów.
Rekuperatory składają się w wymienników ciepła. Najczęściej używane są w wentylacjach, ponieważ pozwalają na zaoszczędzenie energii elektrycznej.
Dzięki wymiennikowi ciepła powietrze wychodzące oddaje ciepło wchodzącemu bez użycia energii elektrycznej, co jest ogromną oszczędnością.
Najpopularniejszy jest rekuperator krzyżowy. Rury w nim przechodzą na krzyż i oddają sobie ciepło dzięki równolegle do nich ułożonemu wymiennikowi ciepła. Sprawność takiego układu to nawet 80%.
Inny rodzajem jest rekuperator o przepływie przeciwprądowym. Działą jak krzyżowy, ale powietrze przepływa równolegle. Jego skuteczność oceniania jest na 90%.
Istnieją także wymienniki obrotowe, które jednak pomimo swej wysokiej sprawności (80-90%), mają ogromną wadę. Miesza się w nich powietrze świeże ze zużytym. Może to powodować rozchodzenie się po domu przykrych zapachów.
Istnieją także wymienniki rurowe. Mają one jednak ogromne gabaryty, więc są bardzo rzadko stosowane. Ich skuteczność to także około 80%.
Jak widać są różne rodzaje rekuperatorów. Wszystkie mają sporą skuteczność. Trzeba jednak patrzeć na ich gabaryty i minusy. Na pewno w domu nikt dobie nie pozwoli na rurowy rekuperator, ponieważ zająłby on 3/4 powierzchni domu.