Hydrofor w Twoim domu, czyli skąd się bierze woda w kranie

Najpopularniejszym wymiennikiem ciepła jest grzejnik. Oprócz niego, wśród wymienników wyróżnić można rekuperatory (stosowane w systemach wentylacyjnych), skraplacze i parowniki.

Hydrofor

Kiedy odkręcamy kran w łazience czy w kuchni, rzadko zastanawiamy się nad tym, co sprawia, że woda, która dociera do naszego mieszkania nadaje się do wykorzystywania przez człowieka. Tyle mówi się o zanieczyszczeniach wód gruntowych - jak to się więc dzieje, że woda płynąca w kranie jest czysta i nie szkodzi naszemu zdrowiu? Co sprawia, że woda w ogóle dociera do naszych kranów?

Nim woda popłynie w naszym kranie, przechodzi liczne procesy uzdatniania. Następnie trafia do rurociągów, skąd - za sprawą odpowiednich urządzeń, tłoczona jest do naszego mieszkania.

Jednym z takich urządzeń, którego zadaniem jest dostarczanie wody do mieszkań, jest hydrofor. Hydrofor to kombinacja pomp, zbiornika ciśnieniowego, czujnika różnicy ciśnień, tzw. presostatu i zaworów. Hydrofor utrzymuje stałe ciśnienie wody w wodociągu. Jak działa?

Do zbiornika ciśnieniowego, za pomocą pomp, wtłaczana jest woda. Zbiornik nie jest wypełniony wodą po brzegi - jest napełniony nią tylko częściowo. Poza wodą znajduje się w zbiorniku powietrze. Z chwilą, kiedy wpompowana zostaje woda, wolna od niej przestrzeń ulega zmniejszeniu - woda spręża powietrze.

Pompy tłoczą wodę do momentu, kiedy presostat nie zasygnalizuje optymalnego ciśnienia. Wówczas czujnik wyłącza pompę, sprężone powietrze wydostaje się do zbiornika pod ciśnieniem i, poprzez sieć wodociągową, woda - pod odpowiednim ciśnieniem - dociera do zaworu, który ją pobiera (np. kranu). Wypchnięta ze zbiornika woda sprawia, że poziom jej obniża się, ciśnienie powietrza w zbiorniku spada, presostat może znów załączyć pompę i cały cykl znów się powtarza.

Budując dom, warto zadbać także o zainstalowanie wymienników ciepła. Są to specjalistyczne urządzenia, których zadaniem jest wymiana energii cieplnej pomiędzy dwoma jej nośnikami. Gruntowe wymienniki ciepła mogą mieć różną konstrukcję. Zazwyczaj są to kilkunastometrowe rury, do produkcji których używa się takich materiałów, które dobrze przewodzą ciepło. Rury umieszcza się w ziemi stąd też ich nazwa - wymienniki gruntowe.

W okresie zimowym, kiedy jest bardzo niska temperatura, gruntowy wymiennik ciepła umożliwia ogrzanie powietrza wchodzącego do mieszkania o kilkanaście stopni. Latem może pełnić funkcję klimatyzatora.

Najpopularniejszym wymiennikiem ciepła jest grzejnik. Oprócz niego, wśród wymienników wyróżnić można rekuperatory (stosowane w systemach wentylacyjnych), skraplacze i parowniki.