Opis czym jest rekuperator i jaką funkcję spełnia. Podstawowe informacje o nowoczesnych rekuperatorach bezkanałowych i ich cechach. Zastosowanie.
Nowoczesne budownictwo to innowacyjne rozwiązania wprowadzane do życia codziennego i w dużej mierze ułatwiające funkcjonowanie. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na to, jak konkretny budynek "radzi sobie" z wilgocią, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i innymi zjawiskami, jest właściwa wentylacja.
Jej brak może odbić się nie tylko na stanie technicznym budynku po kilku latach, ale i na zdrowiu mieszkańców. Nie warto więc oszczędzać na systemach wentylacyjnych. Wśród nich bardzo ważną rolę pełnią rekuperatory dachowe i bezkanałowe. Na samym początku dobrze jest wyjaśnić samo pojęcie rekuperatora.
Otóż jest to urządzenie, które posiada dwa wentylatory oraz wbudowany wymiennik ciepła. Przez nie przepływa świeże powietrze z zewnątrz oraz to wydalane z budynku. Wymiennik pełni tu funkcję odbierania ciepła powietrzu wypływającemu z obiektu i ogrzewania tego, które do budynku napływa.
Taką energię cieplną pozyskuje się głównie z łazienki czy kuchni, gdzie temperatura zwykle jest nieco wyższa niż w pozostałych częściach domu. Wśród wielu różnych wariantów urządzeń wentylacyjnych dostępnych na rynku, rekuperatory bezkanałowe, są doceniane przez większość klientów.
Tym, co przemawia na ich korzyść jest prosta budowa oraz nieskomplikowany schemat instalacji. Dzięki temu, nawet osoby, które nie mają żadnego pojęcia na tematy związane z wentylacją i odzyskiwaniem ciepła, poradzą sobie z jego obsługą i montażem.
Jak już sama nazwa wskazuje, taki rekuperator nie potrzebuje bezpośredniego dostępu do kanału wentylacyjnego. Ponadto bez trudu można dobrać odpowiedni model do indywidualnych wymagań klienta. Najmniejsze warianty doskonale sprawdzają się w budownictwie jednorodzinnym. Te o większej mocy natomiast sprawdzą się w klubach fitness, galeriach handlowych, warsztatach itp.